Az idei év áttörést jelentett a magyar-amerikai kapcsolatokban – nyilatkozta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szombaton telefonon az MTI-nek Washingtonból a testület egyesült államokbeli látogatása alkalmából. „Helyreállítottuk azt a fajta politikai szintű párbeszédet, amely méltó a köztünk meglévő történelmi, kulturális és szövetségesi kapcsolatokhoz” – értékelte a magyar-amerikai kapcsolatokat a kormánypárti politikus.
Kifejtette: a küldöttség találkozott vezető kongresszusi képviselőkkel, kormányzati személyiségekkel, az Egyesült Államok külügyminisztériumában a térségért felelős államtitkárral, továbbá zsidó szervezetek képviselőivel, az izraeli nagykövettel és magyar szervezetekkel. Németh Zsolt elmondta, az izraeli nagykövet és zsidó szervezetek nagyra értékelték, hogy Magyarország elkötelezetten fellép az ENSZ fórumain és az Európai Unióban is minden olyan törekvéssel szemben, amely fenyegeti Izrael Állam biztonságát.
A külügyminisztériumi és a kongresszusi látogatással kapcsolatban a politikus azt emelte ki, hogy Magyarország támogatja az amerikai kezdeményezésű „globális Magnyitszkij-törvényt”.
A külügyi bizottság elnöke arról is beszélt, hogy egy újabb ingatlan, a rendszerváltásig „ellenzéki magyar nagykövetségként” emlegetett Kossuth Ház is magyar állami tulajdonba került. A magyar állam az ingatlant amerikai magyar szervezetek használatába adta, így azok az összmagyarság érdekével összhangban álló lobbitevékenységet folytathatnak – közölte.
(MTI)